Zdrowie i uroda

5 najważniejszych zasad zdrowia intymnego

nawilżanie pochwy

Jak prawidłowo zadbać o okolice intymne? Wydawać by się mogło, że kwestia ta jest dość prosta. Tymczasem wiele kobiet zgłasza się z wieloma pytaniami dotyczącymi higieny pochwy. Okazuje się, że proces ten stanowi często spore wyzwanie, a szczególnie dla kobiet zapracowanych. O czym warto pamiętać chcąc zachować zdrowie okolic intymnych? W tym poradniku zostało wymienionych pięć najważniejszych zasad prawidłowej higieny i pielęgnacji pochwy.

Zbyt częste mycie

Warto pamiętać, że pochwa stanowi organ nie tylko wrażliwy, ale również podatny na wszelkiego rodzaju infekcje. Z tego powodu nie należy myć jej częściej, niż dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Wyjątkiem od tej reguły jest czas menstruacji, który wymaga dodatkowego przemywania pochwy. Warto w takim przypadku zastosować łagodne kosmetyki z neutralnym pH (np. chusteczki nawilżane czy płyny do mycia okolic intymnych). Zbyt częste mycie może doprowadzić do takich schorzeń jak suchość pochwy czy infekcja bakteryjna.

Dobór odpowiednich kosmetyków

Delikatny organ wymaga zastosowania odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych. Mycie i nawilżanie pochwy pozwala uniknąć licznych problemów, związanych z odczuwaniem dyskomfortu. Pochwa powinna być czyszczona łagodnymi żelami, zawierającymi sprawdzone składniki nawilżające i regenerujące. Które z nich będą najlepsze?

  • oleje roślinne (np. gliceryna, lanolina)
  • alantoina,
  • wyciąg z lukrecji,
  • wyciąg z mniszka lekarskiego,
  • wyciąg z nagietka lub rumianku,
  • kwas mlekowy,
  • kwas hialuronowy,
  • d-pantenol.

Wyżej wymienione składniki aktywne o działaniu łagodzącym, nawilżającym, a także przeciwbakteryjnym powinny występować również w dobranym kremie nawilżającym pochwę.

Prawidłowa technika mycia

Nigdy nie powinno się myć wnętrza pochwy. Nie ma zresztą takiej potrzeby, ponieważ obecne w jej wnętrzu pałeczki kwasu mlekowego dokonują samodzielnego oczyszczania tego obszaru. Wystarczy więc myć zewnętrzne narządy płciowe, czyli srom i przedsionek pochwy. W tym celu należy stosować delikatne, koliste ruchy w stronę od łona do odbytu (nigdy odwrotnie). Warto też pamiętać, że w przypadku mycia pochwy zakazane jest używanie preparatów odkażających. Ich stosowanie może doprowadzić do licznych dolegliwości, w tym do suchości i pieczenia pochwy.

Dobre artykuły higieniczne

W sklepach pojawia się coraz więcej dobrych jakościowo artykułów higienicznych przeznaczonych do użytkowania w okresie menstruacji. Klasyczne podpaski warto zastąpić ich organicznymi odpowiednikami, z uwagi na to, że zapewniają większy przepływ powietrza podczas noszenia. Na uwagę zasługują również wykonane z medycznego silikonu kubeczki menstruacyjne. Takie produkty stanowią ciekawą alternatywę od tamponów, z uwagi na ich wielorazowy charakter oraz wygodę noszenia.

Odpowiednia bielizna

Ważnym elementem pielęgnacji pochwy jest dobór odpowiedniej bielizny oraz ubrań. Syntetyczne majtki warto zastąpić modelami bawełnianymi, ponieważ gwarantują większy przewiew we wrażliwej okolicy. Infekcji intymnej można uniknąć również dzięki noszeniu ubrań, które nie przylegają ściśle do krocza. Luźniejsze spodnie czy bawełniane rajstopy będą więc zdecydowanie lepszym pomysłem, niż odzież uciskająca i wykonana ze sztucznych włókien.

You may also like

Read More