Zdrowie i uroda

Choroby przyzębia – dlaczego trzeba leczyć je jak najszybciej?

choroby przyzębia

Choroby przyzębia dotykają znaczną część populacji i są główną przyczyną utraty zębów u osób dorosłych. Mogą mieć one podłoże genetyczne lub być spowodowane nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego, jednak główną przyczyną chorób przyzębia jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Powoduje ona gromadzenie się płytki nazębnej na powierzchni zębów oraz w szczelinach dziąsłowych. Występujące w płytce nazębnej bakterie spowodują podrażnienie dziąseł, a w konsekwencji przyczyniają się do rozwoju chorób przyzębia.
W początkowym etapie choroba przyzębia przyjmuje postać zapalenia dziąseł, które jest stanem odwracalnym. Nieleczone zapalenie dziąseł może z kolei przekształcić się w paradontozę, czyli infekcyjną chorobę tkanek przyzębia, która jest stanem nieodwracalnym i może prowadzić nawet do utraty zębów.

Objawy choroby przyzębia

Paradontoza może rozwijać się przez wiele lat, nie dając charakterystycznych objawów. Początkowo nie powoduje dolegliwości bólowych, a pierwsze symptomy często są ignorowane przez pacjentów. Tymczasem wczesne rozpoznanie choroby przyzębia pozwala na zahamowanie jej rozwoju, poprzez wdrożenie odpowiedniego leczenia. Objawy, których nie wolno lekceważyć, to przede wszystkim::

  • krwawienie dziąseł podczas mycia zębów
  • halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust
  • obrzęk, tkliwość i zmiana koloru dziąseł
  • recesja dziąseł
  • zwiększona ruchomość zębów
  • zmiana położenia zębów
  • dolegliwości bólowe

Pojawienie się wymienionych objawów jest wskazaniem do wizyty u periodontologa, czyli specjalisty zajmującego się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia. Warto pamiętać, że im wcześniej zostanie wykryta choroba, tym lepsze są rokowania, a sam proces leczenia przebiega szybciej i jest mnie inwazyjny.

Leczenie chorób przyzębia

Leczenie choroby przyzębia uzależnione jest od stopnia jej zaawansowania. W początkowym stadium choroby leczenie często można ograniczyć do regularnego usuwania kamienia i oczyszczania kieszonek dziąsłowych. Pacjent zostaje również szczegółowo poinstruowany, w jaki sposób i przy użyciu jakich środków prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. W bardziej zaawansowanych fazach paradontozy konieczne jest leczenie chirurgiczne zębów, polegające na usunięciu zainfekowanych tkanek, a następnie na ich odtworzeniu.

Podstawowa profilaktyka chorób przyzębia opiera się na prawidłowej higienie jamy ustnej. Pojawienie się symptomów choroby wymaga konsultacji periodontologicznej. Szybkie wdrożenie leczenia pozwala na zahamowanie rozwoju paradontozy i zapobiega nieodwracalnym zmianom, w tym utracie zębów. Warto pamiętać, że stan zdrowia jamy ustnej ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Nieleczone choroby przyzębia mogą powodować przedostawanie się bakterii z jamy ustnej do krwioobiegu i przyczyniać się do powstawania chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca czy choroby sercowo-naczyniowe.

You may also like

Read More