Twój dom

Jak prawidłowo dbać o elewację?

mycie elewacji

Jak prawidłowo dbać o elewację?

Elewacja jest wizytówką naszego domu, wpływa na jego estetykę i wartość. Właściwe utrzymanie i konserwacja elewacji jest bardzo ważna, aby zachować jej atrakcyjny wygląd na długie lata. Czy wiesz jednak, jak to robić prawidłowo? 

Regularne czyszczenie elewacji

Podstawowym zadaniem w utrzymaniu elewacji w dobrym stanie, jest jej regularne czyszczenie. Przez cały rok, nasze ściany zewnętrzne są narażone na działanie czynników atmosferycznych, które powodują zabrudzenia. Zwykły kurz, sadza, a także spaliny z aut, mogą odbić się na wyglądzie elewacji. Najprostszym i najskuteczniejszym narzędziem do czyszczenia takich zabrudzeń jest myjka ciśnieniowa, która pozwala na łatwe dotarcie nawet do najwyższych partii budynku.

Zielone wykwity na elewacji to zazwyczaj glony i porosty, które lubią zasiedlać szczególnie zacienione lub wilgotne miejsca. Ich obecność nie tylko szpeci wygląd elewacji, ale również może stanowić zagrożenie dla jej stanu technicznego. Do walki z tymi nieproszonymi lokatorami najlepiej sprawdzi się zastosowanie odpowiedniej chemii do czyszczenia elewacji. Po ich usunięciu, warto ją wtedy przemalować farbą zawierającą nowoczesne, bezpieczne biocydy, które chronią elewację przed ponownym zasiedleniem przez te organizmy.

Renowacja elewacji

Czasem nawet regularne mycie elewacji może okazać się niewystarczające. W takim wypadku konieczne może być jej przemalowanie. Przed przystąpieniem do tej czynności, należy oczyścić powierzchnię z istniejących zanieczyszczeń, a następnie pomalować ją farbą na bazie takiej samej jak odświeżana powłoka.

Podczas wyboru koloru farby elewacyjnej, należy mieć na uwadzę, że różne pigmenty mają różną odporność na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne. Szczególnie ciemne kolory są narażone na blaknięcie. Dlatego, oprócz koloru, ważna jest też jakość farby, która często idzie w parze z wyższą ceną. Wybierając kolory z dodatkiem specjalnych pigmentów, możemy zabezpieczyć elewację przed blaknięciem i odbarwieniem, a także ochronić całe wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem w sezonie letnim.

Zabezpieczenie elewacji przed gryzoniami

Jeżeli nasz dom jest ocieplony styropianem, konieczne może być zabezpieczenie elewacji przed gryzoniami. Szczególnie w okresie przedzimowym, myszy i inne gryzonie mogą szukać schronienia w izolacji, niszcząc przy tym warstwę termoizolacyjną. Aby temu zapobiec, na etapie ocieplania domu warto osłonić jego dolną warstwę specjalnymi listwami cokołowymi.

Prawidłowa konserwacja budynków przy pomocy odpowiedniej chemii do czyszczenia elewacji jest grą wartą świeczki, która zaprocentuje w przyszłości, pozwalając cieszyć się pięknem naszego domu przez wiele długich lat.

You may also like

Read More