Twój dom

Kamień naturalny we wnętrzu – jak dbać o powierzchnie z kamienia?

blaty marmurowe

Kamień naturalny wygląda bardzo efektownie, a zarazem jest materiałem wyróżniającym się dużą trwałością. Jednak aby zachował swój nieskazitelny wygląd i służył przez lata, warto wiedzieć, jak o niego dbać. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek na ten temat.

Impregnacja – zabezpieczenie przed złymi warunkami atmosferycznymi i nieestetycznymi zabrudzeniami

W jakich sytuacjach warto sięgnąć po impregnaty do kamienia naturalnego? Po pierwsze, jeśli elementy z niego wykonane znajdują się na zewnątrz budynku. W tym przypadku są narażone na złe warunki atmosferyczne, przed którymi chroni impregnacja.

A czy kamień naturalny znajdujący się wewnątrz mieszkania również wymaga dodatkowego zabezpieczenia? Tak, w tym przypadku zastosowanie specjalnych środków również może być konieczne. Przede wszystkim, jeśli jest to materiał o porowatej strukturze (np. trawertyn) lub znajduje się tam, gdzie jest szczególnie narażony na wilgoć (np. w łazience).

Poza tym impregnacja chroni przed powstawaniem nieestetycznych przebarwień. Jeśli chcesz, aby elementy wykonane z kamienia zachowały nieskazitelny wygląd, pomyśl nad impregnacją tych, które znajdują się w miejscach narażonych na zabrudzenia. Są to np. blaty kuchenne, na których mogą pojawić się ciężkie do usunięcia plamy z czerwonego wina, kawy, czy oleju.

Do impregnacji kamienia naturalnego użyj specjalnych preparatów. Dobrze sprawdzają się np. produkty hydrofobizujące. Zawierają nanomolekuły, które zmniejszają odporność na ścieranie i przyczepność kurzu, a także chronią przed zabrudzeniem.

Czyszczenie i pielęgnacja – o czym należy pamiętać?

Kamień naturalny wymaga również specjalnego traktowania, jeśli chodzi o czyszczenie i pielęgnacje. Pierwsza ważna zasada to wybór odpowiedniego środka.

W sprzedaży dostępne są zarówno produkty do codziennego użytku, jak i te do zadań specjalnych. Pierwszych z nich użyj do czyszczenia blatów kuchennych czy podłóg na co dzień. Tego typu preparaty bez problemu poradzą sobie z usunięciem mniej problematycznych zabrudzeń. Jeśli jednak zauważysz, że na blacie (lub innym elemencie wykonanym z kamienia naturalnego) pojawiły się trudne do usunięcia plamy (np. z oleju), prawdopodobnie będziesz musiał sięgnąć po specjalistyczne produkty. W przypadku podłóg warto wybrać te, które mają dodatkowo właściwości antypoślizgowe. Jest to szczególnie ważne przy bardzo gładkich posadzkach z kamienia.

A co z pielęgnacją? Jest ona równie ważna co regularne czyszczenie. Jej głównym celem jest utrzymanie zachwycającego połysku, a także zmniejszenie widoczności nieestetycznych zarysowań. Przy wyborze odpowiedniego preparatu weź pod uwagę, z jakiego kamienia naturalnego wykonane są dane elementy. Ponadto, przy pielęgnacji podłóg znaczenie ma to, czy produkt będzie rozcieńczony, czy skoncentrowany. Jeśli wybierzesz drugą z wymienionych opcji, pokryjesz posadzkę dodatkową warstwą ochronną, a ponadto zyska ona piękny połysk.

You may also like

Read More