Twój dom

Oświetlenie małej łazienki – co wybrać?

oświetlenie do małej łazienki

Oświetlenie powinno spełniać nie tylko funkcję użytkową, ale również dekoracyjną. Tego typu połączenie można uzyskać również wtedy, gdy pomieszczenie jest niewielkie. W jaki sposób dobrze oświetlić małą łazienkę? W tym artykule zostało wyróżnionych kilka sposobów, które mogą to umożliwić.

Rozmieszczenie światła w małej łazience

Prawidłowe oświetlenie pomieszczenia zazwyczaj opiera się na podobnych zasadach, bez względu na metraż. Największą różnicę w tym kontekście można zaobserwować po wielkości oraz kształcie lamp. Oświetlenie niewielkiej łazienki powinno umożliwić lokatorom bezpieczne poruszanie się po niej. Nie można jednak zapomnieć o walorach estetycznych.

W przypadku łazienki jednym z najważniejszych elementów oświetlenia jest lampa nad lustro. W przypadku niewielkiego metrażu może ona pełnić funkcję głównego źródła światła. Lampa emitująca odpowiednią ilość światła wystarczy, by wygodnie wykonać makijaż czy ułożyć włosy, a jednocześnie pozwoli na bezpieczne użytkowanie pomieszczenia. Z drugiej strony warto jednak zainwestować w drugie źródło światła np. w kinkiet łazienkowy. Znajdujący się nad drzwiami będzie mógł dodatkowo wesprzeć oświetlenie nad lustrem. Taka lampa może również funkcjonować samodzielnie w momencie, gdy nie korzysta się z lustra.

Lampy do łazienki – tylko punktowe?

Mała łazienka może być bardzo funkcjonalna, jeśli dobierze się do niej odpowiednie oświetlenie. W przypadku ograniczonego metrażu warto unikać dużych i wiszących żyrandoli. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się kilka mniejszych źródeł światła. Lampy do łazienki mogą zarówno podkreślać określone miejsca użytkowe np. wannę, prysznic czy lustro, jak również równomiernie oświetlać całą przestrzeń.

Uniwersalnym rozwiązaniem dla niewielkiej łazienki będą lampy ledowe, ponieważ dają równomierne źródło światła. Można je zastosować np. dookoła lustra czy też pod sufitem. Wówczas mogą spełnić kilka funkcji użytkowych. Jednocześnie warto dodać, że tego typu lampy do łazienki występują w wielu wariantach. Dzięki temu dobór idealnego modelu nie stanowi większego wyzwania.

You may also like

Read More