Praktyka czyni mistrza – powiedzenie to jest niezwykle aktualne w każdej dziedzinie, także tej, jaką jest strzelectwo. Aby nauczyć się precyzji, a także właściwej postawy potrzeba wielogodzinnych ćwiczeń, na których niejedna osoba oddaje tysiące strzałów. Biorąc pod uwagę koszt amunicji, przystąpienie do treningu na prawdziwej broni wiązałoby się z koniecznością poniesienia dużych nakładów finansowych. Wykorzystanie treningu bezstrzałowego pozwala znacząco ograniczyć te koszty, jednocześnie przynosząc widoczny rezultat.
Strzelectwo sportowe od podstaw
Niezależnie czy zdecydujemy się na naukę strzelania na krytej strzelnicy, czy też otwartej, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Strzelectwo sportowe wbrew powszechnym przekonaniom nie polega wyłącznie na wzięciu broni do ręki i pociągnięciu za spust. Kluczowym jest oddawanie serii celnych strzałów, z których większość z nich oscyluje wokół jednego punktu. Im większe skupienie i mniejszy rozstrzał, tym większe prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu. To właśnie dlatego tak ważne jest wzięcie udziału w treningu bezstrzałowym, pozwalającym na dopracowanie techniki strzału.
Właściwa postawa ciała
Oddawanie celnych strzałów to nie tylko umiejętność właściwego celowania, ale także utrzymania odpowiedniej postawy ciała. O ile pójście na strzelnicę rekreacyjnie i oddanie kilku czy kilkunastu strzałów raczej nie skutkuje bolesnymi doświadczeniami, o tyle jeśli zamierzamy trenować strzelectwo sportowe, przyjęcie niewłaściwej postawy ciała może wiązać się z dolegliwościami bólowymi. Chęć korygowania trajektorii lotu poszczególnych pocisków, bez przyjęcia prawidłowej pozycji ciała znacząco nadwyręża mięśnie. To właśnie dlatego jednym z elementów treningu bezstrzałowego jest nauka przyjmowania odpowiedniej pozycji ciała zarówno podczas oddawania strzału, jak i w spoczynku.
Trening bezstrzałowy jako element szkolenia sportowego
Szkolenie sportowe, jakie organizowane jest przez strzelnice sportowe, składa się z kilku elementów, jednym z nich jest nauka oddawania właściwych strzałów w teorii, kolejnym trening bezstrzałowy, czyli taki który na celu ma wypracować odpowiednie odruchy. Zazwyczaj trening taki przeprowadzany jest z atrapą broni, bądź bronią właściwą, która nie jest załadowana ani ślepą amunicją, ani ostrą. Uczestnicy szkolenia organizowanego przez strzelnicę sportową uczą się techniki oraz szybkości, co jest szczególnie ważne w strzelectwie sportowym. Podczas takich zajęć na krytej strzelnicy, kandydaci, chcący w przyszłości uczestniczyć w zawodach sportowych nabywają niezbędną wiedzę z zakresu celności, co możliwe jest dzięki nauce właściwego trzymania broni oburącz, siły czy wymiany magazynka, która szczególnie początkującym sprawia wiele trudności, a także zajmuje stosunkowo dużo czasu.