Lifestyle

Przemoc w szkole – jak pomóc dziecku?

psycholog dziecięcy

Problemy z przemocą w szkole mogą dotykać wielu dzieci i niosą za sobą bardzo poważne konsekwencje. Jak rozmawiać ze swoją pociechą i gdzie warto szukać pomocy? Oto kilka wskazówek, które pomogą odmienić sytuację.

Czym właściwie jest przemoc?

Zjawisko to może przyjmować różne formy i wbrew pozorom jest bardzo powszechne. Przemoc fizyczna obejmuje bicie, kopanie, niszczenie przedmiotów czy zamykanie w pomieszczeniach. Przemoc słowna dotyczy wyśmiewania, grożenia, przezywania, poniżania, a nawet szantażowania. Po zauważeniu takich problemów nie wolno ich bagatelizować, gdyż kolejne mogą pojawić się bardzo szybko i stanowić jeszcze większe zagrożenie.

Przemoc może mieć charakter incydentalny i być wynikiem negatywnych emocji (np. stresu szkolnego). Jednak zdarza się, że uczeń uzna rówieśnika za ofiarę i przy każdej możliwej okazji będzie ją dręczył. Kluczowym aspektem jest szybkie rozpoznanie problemu i właściwa reakcja. Bardzo często zarówno młody oprawca, jak i dziecko, którego przemoc dotyka potrzebują wsparcia psychologa dziecięcego.

Jak rozpoznać przemoc?

Przede wszystkim należy pamiętać, że dzieci dość rzadko informują rodziców czy nauczycieli o zjawisku przemocy w szkole. Obawiają się zemsty prześladowców i nie wierzą w skuteczną pomoc. Właśnie dlatego dokładna obserwacja pociechy ma tak istotne znaczenie. Należy również prowadzić regularne rozmowy oraz uczestniczyć w zebraniach szkolnych.

Na to, że dziecko jest ofiarą przemocy mogą wskazywać sińce, zniszczone przedmioty czy podarte ubranie. Ponadto pociecha może być bardziej narażona na stres szkolny oraz unikać kontaktu z rówieśnikami. Zdarzają się również problemy ze snem, bóle głowy, utrata apetytu i agresywne zachowania. Dzieci mogą nawet kraść pieniądze z domu, aby oddawać je oprawcom.

Wówczas należy próbować rozmawiać z dzieckiem. Nawet jeżeli rodzic nie uzyska najważniejszych informacji, zauważy jeszcze więcej symptomów, co pozwoli przedstawić rzetelne informacje psychologowi dziecięcemu. Kolejnym etapem powinna być wizyta w szkole, celem eliminacji zagrożenia.

W jaki sposób może pomóc psycholog?

Na samym początku należy sprawdzić listę dostępnych w okolicy specjalistów, a następnie wybrać psychologa dziecięcego, który spotkał się pozytywnymi opiniami ze strony innych rodziców. Dzięki temu można uzyskać pewność, że jego działania będą skuteczne i pozwolą dziecku zapomnieć o stresie szkolnym oraz powrócić do szkoły z uśmiechem na twarzy.

Specjalista porozmawia z rodzicami i zapyta o zachowanie dziecka w domu oraz o symptomy, które mogą świadczyć, że spotkało się ono z przemocą. Dobrze jest wcześniej wynotować wszystkie niepokojące zachowania dziecka i o każdym szczególe poinformować psychologa. Wówczas dużo łatwiej będzie mu podjąć konkretne działania.

Specjalista porozmawia z dzieckiem i pomoże mu otwarcie mówić o swoich problemach. Następnie wdroży skuteczną terapię, dzięki której każda wizyta w szkole stanie się łatwiejsza. Zdecydowanie warto skorzystać z tego rozwiązania.

You may also like

Read More