Piersi w dużej mierze zbudowane są z tkanki tłuszczowej, która ulega okazjonalnym zmianom objętości. na ich wygląd wpływa wiele różnych czynników: utrata lub zwiększenie masy ciała, ciąża, karmienie piersią, a nawet nieodpowiednio dobrana bielizna.
Metody powiększania piersi
Najskuteczniejszą, a zarazem najczęściej wykonywaną metodą powiększania piersi jest wszczepienie implantów. Powłoka implantów piersi zbudowana jest ze wzmocnionego elastomeru, który zwiększa odporność i wytrzymałość konstrukcji oraz stanowi skuteczną barierę dla substancji wypełniającej. Są wypełnione żelem silikonowym, który z łatwością powraca do pierwotnego kształtu, lub roztworem soli fizjologicznej (zdecydowanie rzadziej). Mają one kształt okrągły (bardziej symetryczny) lub anatomiczny, czyli przypominający kroplę łzy. Posiadają szeroką gamę rozmiarów i kształtów. Wszystko po to, zaspokoić indywidualne wymagania każdej kobiety.
Powiększanie piersi możliwe jest również poprzez autologiczny przeszczep tkanki tłuszczowej. Dzięki temu podczas jednego zabiegu pacjentka ma szansę wyszczuplić inny obszar, z którego pobrana zostanie tkanka tłuszczowa (np. brzuch lub uda).
Powiększanie piersi – przygotowanie do operacji
Zanim dojdzie do operacji, chirurg przeprowadzi z pacjentką ankietę dotyczącą stanu jej zdrowia, poinformuję o przeciwwskazaniach i zaleceniach pooperacyjnych. Zleci także badania, m.in:
- morfologię,
- badanie ogólne moczu,
- stężenie glukozy,
- EKG i stężenie kreatyniny w surowicy,
- oznaczenie grupy krwi (jeśli nie jest znana).
To doskonały moment, by poinformować o swoich oczekiwaniach, ponieważ pobrany zostanie pomiar piersi, a chirurg wykona wstępne rysunki na skórze klatki piersiowej. Zwykle nacięcie można wykonać w trzech miejscach: pod pachą (w obrębie dołu pachowego), wokół otoczki (wzdłuż granicy otoczki, obok brodawki sutkowej) i podsutkowo (w fałdzie podpiersiowym).
Na konsultacji chirurg wraz z pacjentką zdecydują także o umiejscowieniu implantu. Można go wszczepić podmięśniowo (pod mięśniem piersiowym większym) lub podgruczołowo (pod tkanką gruczołową). Wszystko to zależy od grubości tkanki piersiowej i zdolności do odpowiedniego pokrycia implantu.
Zalecenia po powiększaniu piersi
O tym, jak powinna wyglądać rekonwalescencja po operacji piersi, decyduje lekarz prowadzący. Zwykle zaleca się, aby pacjentka nosiła biustonosz pooperacyjny lub bandaż elastyczny na założone opatrunki. Niekiedy po usunięciu szwów może być konieczne wykonywanie delikatnego masażu blizny z zastosowaniem specjalistycznego preparatu, który ma zapobiec wysychaniu skóry. Po operacji należy bezwzględnie unikać zwiększonej aktywności fizycznej, podnoszenia ciężkich przedmiotów przez okres, który zaleci chirurg.
Kiedy poddać się operacji powiększenia piersi?
Na powiększenie piersi nigdy nie jest za późno. Operacja wykonuje się ze względów estetycznych – w celu poprawy kształtu, rozmiaru, proporcji i objętości piersi. Najczęściej kobiety decydują się na nią wtedy, gdy doszło do ich deformacji, z różnych przyczyn.