Jesień jest początkiem okresu infekcyjnego. Wahania temperatury (raz jest ciepło, raz zimno), częste opady deszczu, a także tłoczenie się dużej grupy ludzi w zamkniętych pomieszczeniach sprzyjają rozprzestrzenianiu patogenów mogących wpłynąć na stan uszu, a w konsekwencji na słuch. O narząd słuchu człowieka trzeba dbać w tym czasie z najwyższą starannością. Ale jak?
Uwaga na uszy
Ucho jest ważnym narządem zmysłu, dlatego w sezonie wzmożonych infekcji należy o nie w szczególny sposób dbać. Jest połączone z układem oddechowym trąbką Eustachiusza, która ma za zadanie wyrównywanie ciśnienia po obu stronach błony bębenkowej. Co ciekawe, jest to najsłabsze ogniwo układu oddechowego, odpowiedzialne za przedostawanie się największej ilości patogenów wywołujących zapalenie ucha czy uszkodzenie słuchu o podłożu przewodzeniowym.
Wiele osób nie jest świadomych, jak groźne w skutkach może być zaniedbanie higieny uszu w okresie infekcyjnym, jak i brak poddawania się specjalistycznemu leczeniu, gdy pojawia się bębnienie w uchu czy zatkane ucho. Są to pierwsze objawy, że z naszym słuchem dzieje się coś niedobrego. Nie zależy tych oznak bagatelizować. Najlepiej jak najszybciej zapisać się do lekarza pierwszego kontaktu, a następnie do laryngologa, w celu postawienia odpowiedniej diagnozy i wdrożenia leczenia.
Wspomagaj swój słuch odpowiednimi witaminami
Narząd słuchu człowieka jest bardzo ważny, ponieważ komórki znajdujące się w uchu środkowym raz uszkodzone, nie ulegają regeneracji. W sezonie infekcyjnym warto wspomagać organizm odpowiednimi witaminami, które blokują rozwój patogenów i zwiększają na nie odporność. Powinniśmy przyjmować przede wszystkim witaminy o właściwościach antyoksydacyjnych, czyli A, C, E. Możesz zdecydować się na suplementację tabletkami, ale zalecamy również wprowadzenie zmian w diecie. Warto wzbogacić ją o warzywa i owoce. Zrównoważona dieta jest niezbędna w okresie zwiększonej podatności na zachorowania.
Gdy pojawią się pierwsze objawy zapalenia ucha, natychmiast udaj się do specjalisty
W okresie jesienno-zimowym zapalenie ucha pojawia się bardzo często i jest następstwem przeziębienia. Rozwijająca się infekcja górnych dróg oddechowych postępuje szybko. Jeżeli nie zatrzyma się jej na czas, może dojść do okresowego niedosłuchu lub nawet głuchoty. Wysoka gorączka, wysięk w jamie bębenkowej czy zaczerwienienie błony bębenkowej to sygnały, że z naszym uchem jest naprawdę źle. Lekarz laryngolog powinien nas dokładnie zbadać i wdrożyć odpowiednie leczenie gwarantujące najlepsze rezultaty.
Z zapaleniem ucha nie ma żartów, dlatego wymagane jest profesjonalne podejście i niebagatelizowanie podstawowych objawów, takich jak bębnienie w uchu czy zatkane ucho.
Higiena uszu jest najważniejsza!
Jeżeli chcesz uniknąć problemów z uszami i słuchem w okresie infekcyjnym, przede wszystkim starannie dbaj o higienę. Warto korzystać ze środków zmiękczających woskowinę oraz unikać stosowania patyczków. Możesz w ten sposób zapobiec wielu infekcjom uszu.