Technicznie

Kolejna faza pandemii – jak wybrać dobrą sprężarkę medyczną?

sprężarki medyczne

Sprężarki zazwyczaj kojarzą się z urządzeniami, które występują w przemyśle. Tymczasem niektóre z nich są z powodzeniem stosowane też w szeroko rozumianym sektorze medycznym. W ostatnim czasie epidemia koronawirusa pokazała dobitnie, jak ważne jest zapewnienie prawidłowej opieki medycznej. Bardzo pomocne w jej realizacji są rodzaju urządzenia, w tym właśnie kompresory.

Do czego wykorzystuje się sprężarki w szpitalach?

Sprężarki w środowisku medycznym dokładnie tak samo, jak w przemyśle mają skonwertować energię elektryczną silnika napędzającego na energię sprężonego gazu. Samo sprężone powietrze bowiem znajduje w medycynie dwa podstawowe zastosowania. Pierwszym są typowo medyczne cele, natomiast drugie wiążą się bardziej z przemysłem. Wymogi prawa unijnego stanowią jednak, że w medycynie bezwzględnie niedopuszczalne jest, aby te dwa systemu wzajemnie się łączyły. Jak bowiem łatwo się domyśleć sprężone powietrze używane w szpitalach musi charakteryzować się najwyższymi rygorami jakościowymi. Tylko wówczas pojawi się pewność, że w żaden sposób nie zagraża ono bezpieczeństwo pacjentów. Dodatkowo należy też zawsze pamiętać, że w środowisku medycznym sprężone powietrze jest lekarstwem, zatem musi być ono regularnie i bez żadnych przeszkód dostarczane osobom potrzebującym. Absolutnie najwyższym zatem priorytetem będzie to, aby tego typu sprzęt był po prostu niezawodny, ponieważ jego ewentualna awaria mogłaby mieć dramatyczne skutki.

Tylko najwyższa jakość sprężonego powietrza w medycynie

Jak wspomnieliśmy wcześniej, sprężone powietrze pełni w sektorze medycznym funkcję lekarstwa. Dzięki niemu możliwe jest utrzymanie pacjentów przy życiu. Aby jednak mogło być one bezpiecznie dostarczone, musi być absolutnie czyste, osuszone i nie posiadać w sobie żadnych niepożądanych dodatków, jak olej czy mikroorganizmy. Dobrej jakości sprężarki medyczne rozwiązują to za pomocą specjalnych systemów uzdatniania sprężonego powietrza. Niektóre modele dostępne na rynku mają ją rozwiniętą aż do poziomu siedmiostopniowego. Biorąc pod uwagę konieczność ciągłego dostarczania powietrza w szpitalach systemy zaprojektowane są w taki sposób, aby posiadały w sobie pewną dodatkową rezerwę. W praktyce oznacza to więc, że jeśli np. jedna sprężarka trafia do przeglądu serwisowego, a druga uległa awarii to wówczas do dyspozycji szpitala musi być jeszcze trzecie działające urządzenie. Tylko wówczas możliwe będzie zapewnienie pełnego zapotrzebowania placówki medycznej na sprężone powietrze. Zazwyczaj więc szpitalne instalacje wyposażone są w ponad trzy sprężarki powietrza, z których każda jest w stanie zapewnić mu pełne zapotrzebowanie.

Podsumowanie

Współcześnie bardzo trudno byłoby sobie wyobrazić walkę z pandemią koronawirusa bez sprężonego powietrza. Dla pacjentów walczących niemalże o każdy oddech to bezcenne lekarstwo. Należy jednak zawsze mieć na uwadze zastosowanie odpowiednich kryteriów jego doboru, takich jak bezpieczeństwo stosowania, wybór prawidłowo uzdatnionego powietrza o właściwym składzie, czy też niedopuszczanie do pojawienia się z nim żadnych zanieczyszczeń.

You may also like

Read More