Hydroizolacja stanowi zabezpieczenie budynków nie tylko przed nadmiarem wilgoci pochodzącej z opadów atmosferycznych, ale także przed destrukcyjnym oddziaływaniem wód gruntowych i korozją biologiczną. Pozwala zabezpieczać fundamenty, dachy i tarasy budynków o różnym przeznaczeniu. Do najskuteczniejszych materiałów hydroizolacyjnych należą powłoki polimerowe. Dlaczego warto wykorzystać właśnie taką metodę izolacji przed wilgocią? Jakie są najważniejsze zalety folii polimerowych?
Najważniejsze właściwości polimerowych materiałów hydroizolacyjnych
Podczas izolowania przeciwwilgociowego budynków stosuje się preparaty polimerowe jedno- lub dwuskładnikowe. Poza dodatkami wypełniającymi lub stanowiącymi podłoże zaprawy, zawierają one składniki polimerowe i żywice epoksydowe zapewniające wysoką szczelność i elastyczność tworzonych powłok ochronnych.
Podczas nakładania powłoki polimerowej, na zagruntowanym podłożu powstaje folia ochronna, tworząca barierę odporną na działanie wilgoci i uszkodzeń mechanicznych, nawet w trudnych warunkach otoczenia. Powłoka polimerowa nie ściera się, nie nasiąka wodą, a dzięki dużej uniwersalności nadaje się do nakładania na różne rodzaje podłoża.
Zalety wykorzystania powłok polimerowych w zabezpieczeniach hydroizolacyjnych
Hydroizolacja polimerowa sprawdza się wielu zastosowaniach, również w budynkach użyteczności publicznej, wymagających spełnienia najwyższych norm w zakresie zabezpieczenia przed wilgocią. Dzięki łatwości aplikacji i dużej uniwersalności, hydroizolacje tego typu wykonuje się w budynkach mieszkalnych, jako warstwę ochronną dachów, tarasów i fundamentów, ale również do izolowania budynków handlowych, restauracji, a nawet basenów. Powłoki polimerowe zasługują na uwagę ze względu na:
- możliwość nałożenia szczelnej, jednolitej powłoki ochronnej;
- łatwość aplikacji (za pomocą wałka lub natryskowo), dobre łączenie z innymi materiałami budowlanymi i wykończeniowymi;
- duża wytrzymałość powłoki hydroizolacyjnej na ściskanie, rozciąganie i zanieczyszczenia chemiczne;
- odporność na promieniowanie UV, ścieranie i kruszenie;
- możliwość dopasowania nakładanej warstwy do kształtu każdego podłoża, również w narożnikach i innych miejscach o utrudnionym dostępie.
Powłoki polimerowe zwykle uzyskują pełną funkcjonalność w zaledwie 48 godzin od aplikacji. Pozwala to na szybkie ukończenie prac hydroizolacyjnych, a tym samym skrócenie przestoju w realizacji pozostałych robót wykończeniowym. Dzięki trwałości powłok polimerowych oraz ich wysokiej skuteczności w zabezpieczaniu budynków przed zalaniem i nasiąkaniem wilgocią, stosowanie hydroizolacji polimerowej pozwala również na realne zmniejszenie kosztów eksploatacji budynków oraz ich ewentualnych remontów.