Technicznie

Śruby ciesielskie – poznaj ich zalety!

wkręty ciesielskie

Wykonywanie większości prac remontowo-budowlanych wymaga sięgnięcia po odpowiednie akcesoria. Jednym z nich są wkręty ciesielskie używane do trwałego łączenia ze sobą różnorodnych elementów konstrukcyjnych stworzonych z dowolnych materiałów. Ich popularność oraz praktyczność sprawiają, że z pewnością warto poznać bliżej ich charakterystykę.

Zastosowanie śrub ciesielskich

Śruby ciesielskie należą do elementów, które śmiało można zaliczyć do koniecznych w czasie realizowania budowy czy też remontu. W praktyce znalazły one uznanie wśród majsterkowiczów i profesjonalnych budowlańców, gdyż są doskonałą alternatywą dla połączeń kołkowych, łączników ciesielskich i innych łączeń stosowanych dla wzmacniania i łączenia konstrukcji drewnianych. Same wkręty ciesielskie charakteryzują się między innymi sporą wytrzymałością oraz szerokim zakresem zastosowania. Dzieje się tak dlatego, że czasami ich długość może bowiem sięgać nawet 60 cm, co znacząco wpływa na możliwości praktycznego użycia. Jeśli chodzi o gwint się w nich znajdujący może on być obecny na całej, lub tylko części długości. Wszystko zależeć tu będzie rzecz jasna od rodzaju konkretnego zastosowania, które przewidział dla nich dany producent. Duża wytrzymałość sprawiła, że stosuje się je zarówno w domach, jak i profesjonalnych warsztatach.

Zalety wkrętów ciesielskich

Wkręty ciesielskie bardzo dobrze sprawdzają się w wykonywaniu łączenia elementów w konstrukcjach drewnianych. Specjalnie ukształtowany szpic, z jakim mamy tu do czynienia ma za zadanie zminimalizować ryzyko rozłupywania się materiału w czasie wkręcania. Składają się one z części roboczej, w której znajduje się gwint oraz specjalnej główki. Dodajmy, że na łbie większości wkrętów podane są konkretne parametry ułatwiające ich identyfikację. Dzięki temu o wiele łatwiejsza jest orientacja w czasie remontu odnośnie tego, jakich wkrętów już wcześniej użyto. W wielu przypadkach można założyć, że zastosowano wkręty ocynkowane o średnicach 6, 8 lub 10 mm z łbem stożkowym, lub talerzykowym, gdyż takie cieszą się największą popularnością. A jaka jest między nimi różnica? Otóż wkręty ciesielskie z łbem stożkowym stosowane są najczęściej w przypadku połączeń, od których oczekuje się zlicowania łba z powierzchnią danego elementu. Odmiana talerzykowa z kolei odznacza się większym stopniem wytrzymałości na proces przeciągnięcia łba.

Możliwości zastosowania drewna we współczesnym budownictwie są bardzo duże. Z tego powodu na rynku występują akcesoria służące efektywnemu łączeniu i wykonywaniu w nim różnorodnych prac. I chociaż z punktu widzenia konstrukcji wkręty ciesielskie należą do najprostszych narzędzi służących łączeniu ze sobą elementów drewnianych, to absolutnie nie wolno ich lekceważyć. Bez nich wiele prac remontowo-budowlanych byłaby nie tylko utrudniona, ale nawet niemożliwa do wykonania. 

You may also like

Read More