Systemy rurowe wykorzystywane są szeroko w przemyśle dla efektywnego przesyłania różnorodnych materiałów. W przypadku pneumatycznego transportowania materiałów sypkich ważnym ich elementem są tak zwane łuki specjalne oraz te o dużym promieniu. Dzięki nim można znacznie spowolnić proces ścierania się poszczególnych składowych instalacji oraz ochronić materiał przed uszkodzeniem. W tym artykule bliżej przedstawimy właśnie łuki specjalne.
Jak działają łuki specjalne
Łuki specjalne to z reguły doskonała alternatywa dla tych o dużym promieniu. Jak bowiem każdy ekspert z pewnością potwierdzi, czasami w praktyce dość dużym problemem mogą okazać się stosunkowo spore gabaryty łuków o dużym promieniu. Co warte zaznaczenia, niektóre zastosowania wręcz uniemożliwią ich zastosowanie. Trudności mogą pojawić się szczególnie w czasie realizowania modernizacji instalacji, kiedy to układ hali oraz maszyn jest już z góry ustalony. Kiedy zatem brakuje przestrzeni na ich wykorzystanie, to wówczas lepiej postawić właśnie na łuki specjalne. Są to kompaktowe elementy wyposażone w specjalną komorę wprowadzającą przesyłany surowiec w ruch wirowy. W efekcie tego procesu w czasie zmiany kierunku transportu nie dochodzi do niszczenia surowca oraz wycierania się ścian rurociągu. Chociaż na rynku spotkać można różne ich formy, to najczęstszymi są te najprostsze z zaślepionymi otworami rewizyjnymi, co pozwala na ich szybkie czyszczenie. Wraz z postępującym rozwojem technologicznym w ofercie pojawiły się też łuki specjalne wyposażone w specjalną opatentowaną komorę o cechach samoczyszczących. Działa ona na prostej regule, że w momencie zakończenia transportu komora automatycznie dokonuje samooczyszczenia.
Budowa i zastosowanie łuków specjalnych
Ze względu na środowisko pracy łuki specjalne muszą być wykonane z odpowiednio wytrzymałych materiałów. Dlatego też najczęściej do ich produkcji wykorzystywane jest żeliwo, stopy aluminium oraz stal nierdzewna. Ich sporą zaletą oprócz wspomnianej wcześniej odporności na wycieranie jest też stosunkowo duża łatwość montażu, a także możliwość ustawienia zarówno w poziomej, jak i pionowej orientacji. A w pracy, z jakimi materiałami znajdą one zastosowanie? Będą to wszelkie materiały sypkie, czyli między innymi: granulaty, wapno, piasek, krzemionka, cement, czy też pyły pochodzenia drewnianego i metalicznego.
Jak widać łuki specjalne, mogą być odpowiedzią na wiele bolączek występujących w czasie realizowania procesu przesyłania materiałów sypkich. Jeśli więc napotykamy w jego trakcie na problem wycierania się rurociągu, to mogą stanowić doskonałe rozwiązanie. Bardzo dobrze sprawdzą się wszędzie tam, gdzie montaż komponentów o dużym promieniu nie jest możliwy. Warto także zaznaczyć, iż oprócz dużej użyteczności łuki specjalne charakteryzują się też niskimi kosztami eksploatacji i przystępną ceną zakupu. Zastosowanie łuków specjalnych w zakładzie znacząco zwiększa zatem wydajność pracy i ogranicza częstotliwość serwisowania rurociągu.