Lifestyle Zdrowie i uroda

Przykładowy dzienny jadłospis dla osoby będącej na diecie bezglutenowej

żywność bezglutenowa

Nietolerancja glutenu wymusza zmianę nawyków żywieniowych oraz codziennej diety. Z codziennych zakupów spożywczych należy wyeliminować produkty zbożowe, które zawierają gluten. Dotyczy to również produktów przetworzonych, w których składzie występują: pszenica, żyto, owies, pszenżyto, czy też orkisz, jeżeli nie pochodzą one ze sprawdzonych i odizolowanych upraw. Warto zastanowić się nad tym, jak może wyglądać przykładowy dzienny jadłospis dla osoby, która stosuje dietę bezglutenową.

Jak mogą wyglądać całodzienne posiłki osoby cierpiącej na nietolerancję glutenu?

Poniżej przedstawiamy przykładowy jadłospis osoby, która zmaga się z celiakią i stosuje dietę bezglutenową. Posiłki te mogą być bardzo zróżnicowane, pełnowartościowe i smaczne.

Śniadanie

Na śniadanie można postawić na musli bezglutenowe z dodatkiem bakalii, suszonych owoców oraz wysokiej jakości jogurtu. To pełnowartościowy posiłek, którego przygotowanie nie zajmie dużo czasu. Smaczne musli to dobre rozwiązanie jednakowo dla osób dorosłych i dzieci. Alternatywą do musli mogą pozostać kanapki, ale do ich przygotowania niezbędne jest wykorzystanie pieczywa bezglutenowego o potwierdzonym składzie.

Drugie śniadanie

Drugie śniadanie do pracy lub szkoły może stanowić sałatka ze świeżych warzyw z dodatkiem piersi z kurczaka lub ulubionego sera. Te produkty można swobodnie spożywać w ramach diety bezglutenowej.

Obiad

Obiad bezglutenowy może być bardzo różnorodny. Oczywiście w diecie znajdują się również zupy. Do ich przygotowania można wykorzystać buliony bezglutenowe. Sklep online ze zdrową żywnością daje sporo możliwości w zakresie wyboru bulionów, dlatego można dopasować je do własnych preferencji smakowych i potrzeb kulinarnych. Ponadto dobrym wyborem na obiad będzie makaron bezglutenowy, który można przygotować z ulubioną rybą, szpinakiem i sosem śmietanowym. W tym przepisie rybę z powodzeniem można zastąpić warzywami lub innym mięsem, na przykład piersią z kurczaka. Taki obiad będzie nie tylko pełnowartościowy, ale także bardzo smaczny i pokochają go wszyscy domownicy.

Kolacja

Na kolację można postawić na kanapki lub musli, w zależności od tego co jadło się na śniadanie. Posiłek ten powinien być lekki, dlatego warto wykorzystać w nim świeże warzywa i owoce oraz produkty, które pozwolą na spokojny sen bez poczucia ciężkości. Świeże owoce i warzywa oraz produkty mleczne i jaja są pozbawione glutenu, dlatego można je spożywać bez żadnych ograniczeń. W trakcie kolacji unikajcie przede wszystkim pieczywa, makaronów oraz mąk z zawartością glutenu. Przed gotowaniem upewnijcie się, co znajduje się w składzie wybranych produktów spożywczych.

Smaczna dieta bezglutenowa

Osoby cierpiąca na nietolerancję glutenu, wciąż mogą jeść smacznie i pełnowartościowo. Współcześnie w sklepach znajduje się wiele produktów bezglutenowych, a niektóre sieci oferują nawet dedykowane działy z żywnością dla osób borykających się z celiakią. Dzięki temu dużo sprawniej zrobi się zakupy i wybierze produkty, które pozwolą na przygotowanie bezpiecznych i zdrowych posiłków dla całej rodziny. Wśród ciekawych alternatyw znajdują się między innymi przyprawy bezglutenowe. To smaczne zamienniki dla popularnych mieszanek, które mogą w swoim składzie zawierać gluten. Przygotowując dietę bezglutenową, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem oraz postawić tylko na sprawdzone produkty.

You may also like

Read More