Zdrowie i uroda

Dieta dla diabetyka – na co zwrócić uwagę?

diabetycy

Całkowite wyeliminowanie z diety cukru albo zastępowanie tradycyjnych, dostępnych w zwykłych sklepach łakoci słodyczami bez cukru. jest dla osób z niedawno zdiagnozowaną cukrzycą zwykle pierwszym pomysłem na zmianę diety na bardziej prozdrowotną. Jak sama nazwa wskazuje, cukrzyca jest chorobą, w której organizm ma trudność z odpowiednią gospodarką tego składnika odżywczego. Trzeba przy tym pamiętać, że spożywanie węglowodanów w postaci zawierającej dużo błonnika pokarmowego, np. w formie razowego pieczywa czy gruboziarnistych kasz, będzie dla diabetyka korzystne, ponieważ jego obecność powoduje spowolnienie wchłanianie i – co za tym idzie – mniej gwałtowne zmiany poziomu cukru we krwi.

Podstawowe problemy w diecie diabetyka

Problem stanowią natomiast węglowodany łatwo przyswajalne: sacharoza (węglowodan występujący np. w zwykłym białym lub brązowym cukrze oraz w większości dostępnych na polskim rynku słodyczy), fruktoza, glukoza. Artykuły spożywcze zawierające cukry, szczególnie spożyte w dużych ilościach, powodują szybki i silny wzrost poziomu glukozy we krwi. Pacjent powinien unikać takich epizodów, ponieważ gdy pojawiają się one często, na przestrzeni lat będą one zwiększały ryzyko wystąpienia angiopatii, czyli uszkodzeń naczyń krwionośnych, zwiększających ryzyko zawału serca, nefropatii – uszkodzenia nerek, które
może się skończyć ich niewydolnością oraz retinopatii – uszkodzeń siatkówki oka, mogących doprowadzić do utraty wzroku. Czy trzeba jednak całkowicie rezygnować z łakoci i ulubionych smaków? Nie, ale należy wybierać je rozsądnie i w odpowiednich miejscach, takich jak specjalistyczny sklep Diabetyk24.

Dieta dla diabetyka, propozycje posiłków:

Pieczona pierś z kurczaka (źródło białka) z kaszą gryczaną (źródło węglowodanów) i surówką z marchwi polaną olejem rzepakowym (źródło tłuszczów); Kanapka z chleba razowego (źródło węglowodanów) i sera twarogowego (źródło białka) posypana prażonymi pestkami słonecznika (źródło tłuszczów); Koktajl z maślanki (źródło białka), truskawek (źródło węglowodanów) z dodatkiem siemienia lnianego (źródło tłuszczów).
Warto wykorzystać powyższe rady, by w prosty sposób korzystnie wpływać na poziom glukozy we krwi. Odpowiednia dieta jest podstawą w leczeniu cukrzycy i  zapobieganiu jej powikłaniom.

You may also like

Read More