Twój biznes

Najważniejsze aspekty żywienia prosiąt

żywienie prosiąt

W procesie tuczu świń bardzo ważne znaczenie ma prawidłowe żywienie prosiąt. Warto wziąć pod uwagę kluczowe aspekty żywienia oraz zastosować się do podstawowych zasad, dzięki którym zadba się o prawidłowy rozwój zwierząt oraz ich dobrą kondycję. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z doświadczonymi hodowcami lub weterynarzem. 

Dbałość o dostęp do wody pitnej oraz wysokiej jakości paszy

Bardzo ważnym zadaniem jest zapewnienie prosiętom swobodnego dostępu do świeżej wody pitnej, która powinna być w temperaturze pokojowej. Dzięki temu młode osobniki bez problemu zaspokoją pragnienie. Występowanie wzmożonego pragnienia u prosiąt to zjawisko naturalne, które pojawia się najczęściej po spożyciu mleka lochy. Jest to związane ze składem mleka matki, które posiada dużą ilość suchej masy.

Poza wodą konieczne jest również zadbanie o najwyższej jakości i specjalistyczne pasze dla zwierząt, które wprowadza się już w drugim tygodniu życia prosiąt. Dzięki temu hodowcy są w stanie zadbać o odpowiedni dobór składników odżywczych w diecie zwierząt, co bezpośrednio wpływa na ich prawidłowy rozwój. Pitna woda i świeża pasza o wysokiej jakości to podstawa w żywieniu prosiąt. To sprawia, że warto dokładnie sprawdzać składy i wartości odżywcze, które zawierają w sobie preparaty dla prosiąt.

Prosięta nie mogą mieć dostępu do paszy dla lochy

Hodowcy koniecznie muszą zadbać o to, by prosięta nie miały dostępu do paszy, którą spożywa locha. Wszystko dlatego, że jej skład jest dostosowany do potrzeb karmiącej lochy, a nie prosiąt. Spożywanie tego pokarmu przez młode osobniki może prowadzić do zahamowania ich wzrostu i wywoływać biegunki. To aspekt, który koniecznie trzeba wziąć pod uwagę w procesie planowania harmonogramu żywieniowego w hodowli.

Wybór specjalistycznych pasz

Pasze dla prosiąt powinny być dostosowane do poziomu rozwoju młodych osobników. Dzięki temu prosięta przyzwyczajane są do pobierania pokarmu już od pierwszych tygodni życia i są w stanie zaspokoić niedobory energetyczne, które mogą występować w mleku lochy. Ponadto stosowanie specjalistycznych pasz dla prosiąt przyzwyczaja ich układ pokarmowy do ich spożywania w przyszłości. Ma to duży wpływ na prawidłowy rozwój prosiąt i ich tuczenie w całym procesie hodowli. Wśród składników pasz znajdują się między innymi komponenty mleczne, które również niezbędne są w diecie tych osobników.

Monitoring prawidłowego rozwoju prosiąt

W procesie hodowlanym bardzo ważne jest bieżące monitorowanie wzrostu zwierząt na różnych etapach chowu. Dzienne przyrosty wagowe u prosiąt przed odsadzeniem powinny wynosić od 180 do 240 g. Po odsadzeniu i do 56 dnia życia wzrastają one do przedziału 300-420 g. Hodowcy, którzy zauważą nieprawidłowy przyrost masy u swoich zwierząt oraz inne niepokojące sygnały, powinni od razu skonsultować się z weterynarzem. W ten sposób można uniknąć strat materialnych oraz zadbać o prawidłowy chów zwierząt oraz ich dobrą kondycję. Dzięki temu uniknie się również wielu problemów w przyszłości.

You may also like

Read More