Technicznie

Przejście z gilotyn mechanicznych na hydrauliczne – co możesz zyskać?

urządzenia do obróbki blachy CNC

Zakłady przemysłowe specjalizujące się obróbką blachy często stają przed dylematem, jaką wybrać gilotynę. Na rynku maszyn oferowane są nożyce gilotynowe ręczne, mechaniczne lub hydrauliczne. Te pierwsze przeznaczone są do pracy w niewielkich warsztatach, gdyż umożliwiają cięcie blach do grubości jedynie 1,15 mm i długości 1500 mm. Do obróbki grubszych blach zdecydowanie potrzebne są mocniejsze i bardziej wydajne maszyny. Największą popularnością cieszą się gilotyny hydrauliczne. Czy słusznie? Co można zyskać, wybierając takie urządzenia? Czym przewyższają gilotyny mechaniczne?

Gilotyna do cięcia grubej blachy

Decydując się na rodzaj gilotyny, należy się zastanowić przede wszystkim nad tym, jak grubą blachę chcemy przecinać. Jeżeli materiał poddawany obróbce nie przekracza grubości 4 mm i szerokości od 1,5 do 3 m to można pomyśleć o zakupie gilotyny mechanicznej. Przy większej grubości i długości materiału roboczego potrzebna będzie gilotyna hydrauliczna (np. nożyce gilotynowe hydrauliczne Baykal HGL NC). Zasadniczo każda blacha powyżej 4 mm grubości musi być obrabiana przez nożyce hydrauliczne.

Zalety napędu hydraulicznego

Wyposażenie gilotyny w napęd hydrauliczny zwiększa jej siłę i możliwości robocze. Ponadto zmniejsza ryzyko przeciążenia maszyny, dzięki czemu jest mniej awaryjna niż gilotyna mechaniczna. Nożyce gilotynowe hydrauliczne cechują się precyzją cięcia i dużą efektywnością pracy. Dodatkowo koszt ich serwisowania i konserwacji nie jest wysoki.

Gilotyny hydrauliczne NC i CNC

Gilotyny mechaniczne (takie jak nożyce gilotynowe elektromechaniczne Baykal RGS NC lub RAS Primecut i Smartcut) to maszyny wyposażone w sterowanie NC, które umożliwia programowanie ilości cięć i położenie zderzaka. Z kolei nożyce gilotynowe hydrauliczne mogą być wyposażone albo w sterowanie NC (tak jest w przypadku modeli Baykal HGL NC lub  Baykal MGH NC), albo posiadają sterowanie CNC (np. w gilotynach hydraulicznych Baykal HNC CNC i RAS Powercut CNC). Można więc wybrać taki typ sterowania, który najbardziej odpowiada potrzebom firmy. CNC pozwala na programowanie powtarzalnych czynności, co zwiększa szybkość i jednocześnie zapewnia precyzję cięć blachy. Komputerowo można zaprogramować także zderzak, kąt cięcia oraz regulację szczeliny pomiędzy ostrzami.

Innowacyjne rozwiązania usprawniające obróbkę blachy

Automatyzacja przemysłu to kierunek, którym muszą podążać zakłady przemysłowe pragnące utrzymać przewagę konkurencyjną na rynku. Wprowadzanie innowacji w przedsiębiorstwie wpływa na optymalizację procesów wytwarzania produktu, a tym samy zmniejsza koszty produkcji. Firmy, które decydują się na przejście z gilotyn mechanicznych na hydrauliczne, mogą liczyć na oszczędność czasu i zwiększenie bezpieczeństwa pracowników, ponieważ wiele czynności wykonywanych do tej pory ręcznie, może być zastąpione poprzez pracę maszyny.

Dobrym przykładem jest gilotyna hydrauliczna RAS Powercut CNC wyposażona w przednie stoły robocze, które podtrzymują materiał w trakcie obróbki w optymalnej pozycji, dzięki czemu możliwe jest niezwykle precyzyjne cięcie. Dodatkowo te nożyce gilotynowe posiadają specjalistyczne pasy transmisyjne, których zadaniem jest transportowanie odpadów poza obręb maszyny.

Wybór gilotyny hydraulicznej gwarantuje najwyższą precyzję cięć i możliwość automatyzacji procesu obróbki nawet bardzo grubych arkuszy blachy. Nożyce gilotynowe o napędzie hydraulicznym cechują się krótkim czasem rozruchu oraz możliwością płynnej regulacji prędkości procesu produkcyjnego. Co więcej, maszyny te są bardzo wytrzymałe i mają niski stopień awaryjności.

You may also like

Read More