Zdrowie i uroda

Praca przy komputerze a problemy ze strony układu ruchu

masaż kręgosłupa

Długotrwała praca przy komputerze jest powodem wielu schorzeń, także dotyczących układu ruchu. Warto zapobiegać ich występowaniu, ponieważ część zmian, których możesz się nabawić, jest nieodwracalnych.

Długotrwała praca przy komputerze może wywołać szereg schorzeń, które uniemożliwią prawidłowe funkcjonowanie. Dziś omówimy przede wszystkim schorzenia ortopedyczne, które są bardzo kłopotliwe, bolesne i mogą przyczynić się do wymuszonej przerwy w pracy. Jeżeli tego nie chcesz, dbaj o swój układ ruchu.

Repetitive strain injury (RSI)

Jest to zespół urazów, które polegają na jednostronnym przeciążeniu kończyn górnych na odcinku dłoń-bark. Aby zapobiec ich wystąpieniu, warto unikać nienaturalnych postaw przed komputerem. Należy w miarę możliwości robić częste przerwy, np. odchodzić od komputera na kilka sekund, pospacerować po gabinecie. Może to przynieść zauważalne korzyści i pozwoli uniknąć wystąpienia RSI.

Jeżeli dopadnie cię syndrom RSI, niezbędna będzie rehabilitacja, która pomoże w pozbyciu się napięcia i przywróceniu prawidłowego funkcjonowania kończyn. Tylko wtedy wrócisz do pracy z pełną sprawnością. Pacjentom z wyjątkowo dotkliwymi dolegliwościami przepisywane są również leki przeciwzapalne. Zalecane jest także stosowanie łagodzących kompresów.

Zespół cieśni nadgarstka

Pojawia się, jeżeli w nieprawidłowy sposób układasz dłonie pisząc na klawiaturze, kierując przeguby rąk ku górze. Prowadzi to do mocnego ściśnięcia nerwu w kanale nadgarstka.

Jak rozpoznać, że ten problem występuje właśnie u ciebie? Najczęściej towarzyszy mu ból kciuka, palca wskazującego i połowy serdecznego. Ból jest na tyle dokuczliwy, że nie jesteś w stanie poruszać dłonią. Dolegliwości są najbardziej dokuczliwe, gdy próbujesz podnieść rękę do góry. Może pojawić się drętwienie, mrowienie.

Cierpiącym na zespół cieśni nadgarstka pomagają ćwiczenia, które polegają na napinaniu zewnętrznych mięśni rąk, gdy są one wyprostowane i znajdują się na wysokości oczu. Dłonie należy złączyć palcami. Kolejnym ćwiczeniem jest potrząsanie rękami tak, jakby chciało się je osuszyć ręcznikiem. Bez problemu możesz je wykonywać w domu lub w przerwach pracy.

W zaawansowanych przypadkach zalecana jest terapia manualna. Na czym polega? Przede wszystkim na umiejętnym uciskaniu chorobowo zmienionych miejsc. Fizjoterapeuta stosując masaż dłoni może rozluźnić napięte mięśnie, zmniejszając odczucia bólowe.

Zwyrodnienie kręgosłupa

Największe problemy pojawiają się w odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa. Wynikają z nieprawidłowej pozycji zajmowanej przed komputerem. Sposobem na złagodzenie objawów i dolegliwości bólowych jest masaż leczniczy kręgosłupa. Warto udać się do fizjoterapeuty na serię zabiegów, minimum 10, aby rozluźnić kręgosłup oraz zrelaksować całe ciało.

Bardzo dobrym pomysłem dla pracujących przy komputerze jest zapisanie się na zajęcia fitness: Zdrowy kręgosłup. Nauczysz się na nich prawidłowej postawy, zasad właściwego oddychania, a po godzinnych ćwiczeniach twój kręgosłup będzie zrelaksowany, wypoczęty i gotowy do kolejnych wyzwań w miejscu pracy. Jeśli mieszkasz w Warszawie, skorzystaj z oferty gabinetu rehabilitacji na Ursynowie

You may also like

Read More