Spuchnięte dziąsło to problem, który często wynika z nieprawidłowej higieny jamy ustnej lub jest spowodowany poważnym stanem zapalnym. Opuchlizna może się również pojawić, gdy wyrzyna się ząb, a także bezpośrednio po ekstrakcji zęba. Sprawdź, kiedy warto skonsultować tę dolegliwość z doświadczonym stomatologiem!
Spuchnięte dziąsło — przyczyny
Opuchlizna w obrębie dziąsła może mieć wiele przyczyn, a niekiedy towarzyszy jej także duży ból i krwawienie. Jeśli doszło do niewielkiego uszkodzenia tkanek, to objawy mogą zniknąć samoistnie. Jednak, gdy obrzęk nie zmniejsza się wraz z upływem czasu, może się okazać, że niezbędna będzie profesjonalna pomoc dentystyczna. Najczęstsze przyczyny puchnięcia dziąseł to:
- paradontoza,
- kamień na zębach,
- zgorzel zęba,
- stan zapalny,
- reakcja alergiczna.
Spuchnięte dziąsła zwykle są bardzo wrażliwe na dotyk. W takim wypadku będzie Ci ciężko umyć zęby, a jedzenie posiłków i picie napojów wywoła duży dyskomfort. Opuchlizna może także promieniować na twarz i powodować puchnięcie policzka, ból w obrębie twarzy i szyi, a nawet problemy z gryzieniem pokarmów. Jeśli przyczyną dyskomfortu jest poważna choroba dziąseł lub przyzębia, to domowe sposoby nie przyniosą Ci ulgi. Wówczas należy niezwłocznie skontaktować się ze stomatologiem.
Konsultacja u stomatologa — co możesz zyskać?
Spuchnięte dziąsło to sygnał, którego nie warto bagatelizować. Dyskomfort w obrębie jamy ustnej może być objawem poważnej choroby, niedoborów witamin lub wynikać z nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Doświadczony stomatolog wykona podstawowe badania, aby sprawdzić stan Twoich zębów i zaproponować Ci adekwatne leczenie. W niektórych przypadkach konieczne będzie przyjmowanie silnych leków przeciwbólowych, antybiotyków i suplementów diety. W walce z opuchlizną pomocne bywają także specjalne płukanki, napary z szałwii i środki o działaniu antyseptycznym.
Dobór odpowiedniej metody leczenia jest bardzo ważny, ponieważ niewłaściwa terapia może podrażnić dziąsła i dodatkowo pogorszyć Twój stan. W bardzo ciężkich przypadkach jedynym skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem będzie chirurgiczne usunięcie zęba. Im szybciej umówisz się na konsultację, tym większa będzie szansa na zahamowanie procesu chorobowego, zanim jeszcze zdąży trwale zniszczyć Twoje zęby.
Spuchnięte dziąsło może Ci uniemożliwić swobodne wykonywanie codziennych obowiązków. Dlatego opuchlizna i ból o dużym nasileniu w połączeniu z innymi, niepokojącymi objawami powinny każdorazowo skłonić Cię do odwiedzenia specjalisty. Dzięki trafnie postawionej diagnozie szybko odczujesz poprawę i uchronisz się przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a także zaoszczędzisz pieniądze, które musiałbyś wydać na kosztowne leczenie.